Drukuj

Wysokość kosztów ogrzewania budynków jest zależna od zastosowanych rozwiązań technicznych służących ogrzewaniu.
W naszej Spółdzielni w całych zasobach funkcjonuje system ogrzewania oparty na dostawie energii cieplnej z miejskiej sieci ciepłowniczej, w którym to systemie wytwórcą energii cieplnej są trzy źródła, w tym:

Natomiast przedsiębiorstwem przesyłającym energię cieplną od w/w źródeł do budynków mieszkalnych jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie.

Zgodnie z przepisami art. 45a Prawa Energetycznego koszty zakupu energii cieplej rozlicza się w ramach budynku, co stanowi wyjątek w stosunku do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, gdzie jest mowa o rozliczaniach na poszczególne nieruchomości.

Wysokość kosztów zakupu energii cieplej dla konkretnego budynku zależy od wielu czynników niezależnych i zależnych od właściciela budynku lub przyzwyczajeń użytkowników lokali.

Do czynników niezależnych od zarządcy, a mających wpływ na wysokość kosztów ogrzewania budynku zaliczamy:

Czynniki zależne od Spółdzielni mające wpływ na wysokość kosztów ogrzewania budynku zaliczamy:

Stosowanie odpowiednich zasad przez użytkowników lokali ma również duży wpływ na wysokość kosztów ogrzewania budynku
Mieszkańcy zwyczajowo nie są nastawieni na oszczędzanie energii, ponieważ nie odczuwają swojego wpływu na zużycie energii i wysokość kosztów. A tak naprawdę wysokość kosztów w dużej mierze zależy od zachowania mieszkańców, ponieważ automatyczna regulacja nie załatwi wszystkiego.

Aby przyczyniać się do oszczędzania energii cieplnej należy przestrzegać prostych zasad , które mogą nam pomóc zmniejszyć zużycie energii cieplnej nawet o 15%.  

Do najważniejszych zasad związanych z oszczędzaniem energii cieplnej możemy zaliczyć: