robotnik 3

Informacja o wykonaniu węzłów cieplnych przez własną Grupę Konserwacyjno Remontową (GKR)

Przy realizowaniu procesu inwestycyjnego budynków w osiedlu Wysokim 1, 2, 4, 8, 9, 10, 12 i 13 oraz budynków w osiedlu Na Lotnisku 9, 16, 19, 20 i 21 został zainstalowany system ogrzewania zasilany dwoma węzłami grupowymi znajdującymi się poza tymi budynkami i zasilającymi jeszcze inne budynki nie będące w zasobach Spółdzielni. Węzły te obsługuje MPEC S.A.

 

Ten istniejący od lat system nie miał możliwości regulacji ilości energii dopływającej każdego budynku, ponieważ połączenie instalacji wewnętrznej z węzłami zewnętrznymi było bezpośrednie.

Przykład węzła z bezpośrednim połączeniem

 

stary lot 9Z uwagi na rodzaj w/w systemu zasilania budynków MPEC S.A. stosował najwyższe ceny taryfowe, które również poza wielkością zużycia przyczyniały się do wzrostu kosztów.

Ponadto od roku 2009, po przejściu na indywidualne rozliczenia w/w budynków z tytułu kosztów energii cieplnej, gwałtownie wzrosła wysokość zaliczkowych opłat na pokrycie faktycznych kosztów.

Wobec takiej sytuacji Spółdzielnia podjęła kroki zmierzające do zamontowania automatycznej regulacji wykorzystania energii cieplnej w zależności od panujących warunków atmosferycznych i bieżącego zapotrzebowania na ciepło w budynku.

W roku 2009 własną grupą remontową (GKR) zrealizowaliśmy pilotażowy projekt polegający na wykonaniu i zamontowaniu nowych węzłów cieplnych z automatyczną regulacją pogodową w budynkach w os. Wysokim 1, 2, 4, 12 i 13 ( pięć węzłów).

Prace te zostały wykonane „po kosztach” bez zatrudniania obcych Firm naliczających zysk.

 

Przykład węzła nowego:

wys - nowy

W roku 2010 zużycie energii na w/w budynkach utrzymało się na tym samym poziome pomimo, że okres zimowy w roku 2010 był znacznie chłodniejszy od analogicznego okresu w 2009r.

Kilknij żeby powiększyć obraz

Wzkażnik chłodu

W porze wiosenno letniej 2011r. zrealizowaliśmy również własną Grupą Konserwacyjno Remontową wykonanie i montaż nowych węzłów cieplnych z automatyczną regulacją pogodową w budynkach w os. Wysokim 8, 9 i 10 oraz w os. Na Lotnisku 9, 16, 19, 20 i 21 ( 10 węzłów).

Prace te zostały wykonane „po kosztach” bez zatrudniania obcych Firm naliczających zysk.

Obecnie wszystkie węzły są gotowe do rozpoczęcia okresu grzewczego.

Proces produkcji węzłów:

Zamontowany węzeł:

Urządzenia te będą przez całą dobę automatycznie dostosowywać się do warunków atmosferycznych oraz powrotnie kierować niewykorzystaną energię do budynku, nie pozwalając na pobieranie energii z sieci MPEC S.A. Sądzimy że powyższe zadania wykonane przez służby Spółdzielni przyniosą wymierne efekty oszczędnościowe.

Niezależnie od działań Spółdzielni duży wpływ na wysokość kosztów mają użytkownicy lokali.

Po przejściu na indywidualne rozliczanie budynków w zakresie kosztów zakupu energii cieplnej apelujemy do wszystkich mieszkańców o maksymalne oszczędzanie energii cieplnej, zarówno w swoim mieszkaniu jak i w pomieszczeniach wspólnego użytku i klatach schodowych, ponieważ ma to znaczący wpływ na wysokość kosztów, które ponoszą użytkownicy mieszkań w danym budynku.

W szczególności prosimy o:

  • Niedopuszczanie do przegrzewania mieszkań poprzez odpowiednie ustawienie zaworów termostatycznych,
  • Krótkotrwałe ale, intensywne przewietrzanie mieszkań ale poprzedzając ten zabieg zakręceniem wszystkich zaworów termostatycznych na 10 minut wcześniej, ponieważ jeżeli zawór termostatyczny omywany jest przez zimne powietrze, to powoduje to jego otwarcie i maksymalne oddawanie ciepła przez grzejnik,
  • Nie pozostawianie na dłuższy czas mieszkań z otwartymi oknami,
  • Regulowanie temperatury w pomieszczeniach za pomocą automatycznych zaworów termostatycznych, które po nastawieniu na odpowiednią temperaturę będą ją utrzymywać w pomieszczeniu na stałym poziomie w zależności od funkcji danego pomieszczenia,
  • W przypadku dłuższej nie obecności w mieszkaniu zawór termostatyczny powinien być przykręcony do minimum, nie mniej jednak niż do temperatury 16°C. Wychłodzenie mieszkania poniżej tej temperatury może mieć negatywny wpływ na budynek jego zawilgocenie i zagrzybienie.
  • Utrzymywanie „rozsądnej” temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, najlepiej nie przekraczającej ustalonych norm temperaturowych, które mówią o normatywnej temperaturze w łazienkach + 24oC, w pokojach +20oC, na klatkach schodowych + 8oC.
  • Zamykanie drzwi i okien na klatkach schodowych.

 

Ze swej strony Spółdzielnia oprócz szeroko pojętej termorenowacji podjęła i nadal podejmuje działania w celu obniżenia kosztów zakupu energii cieplnej w budynkach przy równoczesnym utrzymaniu standardów temperaturowych, a w szczególności:

  • Wymienione zostały we wszystkich budynkach okna na termooszczędne oraz drzwi do klatek z zawiasami łożyskowanymi i samozamykaczami odpornymi na różnicę temperatur,
  • Na bieżąco serwisujemy własnymi służbami instalacje C.O. i węzły cieplne należące do Spółdzielni oraz czuwamy nad prawidłową eksploatacją węzłów należących do MPEC,
  • Wprowadziliśmy nowatorski systemu automatycznej regulacji instalacji budynku w celu racjonalnego wykorzystania energii cieplnej. Po tej modernizacji zostanie wykonana inwentaryzacja wbudowanych grzejników, określona nowa temperatura czynnika grzewczego oraz ponowne przeliczenie hydrauliczne instalacji. Wszystkie te działania zmierzają do ograniczenia zużycia energii cieplnej a w konsekwencji zmniejszenia kosztów.

W świetle przedstawionych zagadnień Spółdzielnia dołożyła wszelkich starań aby zminimalizować koszty zakupu energii cieplnej w budynkach oraz będzie w dalszym ciągu prowadzić działania techniczne zmierzające do minimalizacji tych kosztów, ale także mieszkańcy powinni się do tych działań aktywnie włączyć poprzez w/w zachowania oszczędnościowe.