§ 17.  [Sposób użytkowania instalacji gazowej]  
1. Sposób użytkowania instalacji gazowej przez użytkownika lokalu powinien:
 1)  być zgodny z założeniami projektu tej instalacji,  
 2)  eliminować możliwość wydzielania się tlenku węgla z urządzeń gazowych,  
 3)  zapewniać bezpieczeństwo użytkowników lokalu,  
 4)  zapewniać bezpieczeństwo oraz ochronę interesów użytkowników innych lokali korzystających z tej instalacji oraz osób trzecich.  
2. W czasie użytkowania instalacji gazowej użytkownik lokalu powinien:
 1)  udostępniać lokal właścicielowi budynku lub dostawcy gazu dla wykonywania ich obowiązków,  
 2)  przestrzegać zasady bezpieczeństwa jej użytkowania oraz niezwłocznie informować zarządcę budynku w razie stwierdzenia nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu,  
 3)  zapewniać pełną sprawność techniczną i użytkową urządzeń gazowych stanowiących wyposażenie lokalu,  
 4)  w przypadku wystąpienia objawów świadczących o zagrożeniu bezpieczeństwa osób lub mienia - zaprzestać użytkowania instalacji gazowej, podjąć właściwe działania zaradcze i niezwłocznie poinformować właściwe służby oraz właściciela budynku o wystąpieniu zagrożenia,  
 5)  zapewniać ochronę instalacji i urządzeń gazowych przed uszkodzeniem,  
 6)  utrzymywać znajdujące się w lokalu elementy instalacji gazowej, urządzeń spalinowych i wentylacyjnych oraz urządzenia gazowe w należytym stanie technicznym i użytkowym,  
 7)  zapewnić wykonanie niezbędnych czynności konserwacyjnych,  
 8)  informować właściciela budynku o wszelkich uszkodzeniach instalacji gazowej oraz o niewłaściwym funkcjonowaniu przewodów i kanałów wentylacyjnych i spalinowych,  
 9)  udostępniać lokal w celu przeprowadzenia przez odpowiednie służby kontroli instalacji i urządzeń gazowych, przewodów i kanałów spalinowych, wentylacyjnych, a także innych instalacji i urządzeń, oraz ściśle wykonywać zalecenia pokontrolne.  
3. Naprawa i konserwacja urządzenia gazowego może być powierzona wyłącznie osobom posiadającym świadectwa kwalifikacyjne określone w odrębnych przepisach.
4. Instalacje i urządzenia gazowe po ich naprawie, przeróbce lub wymianie nie mogą być użytkowane bez poddania ich próbie szczelności, o której mowa w § 45.

Użytkowanie instalacji gazowej zasilanej gazem płynnym


Zgodnie z treścią § 157 pkt 5 i 6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 z późn. zm.), instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich, przy czym zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.

§ 20.  [Zmiany instalacji]  
Wszelkie zmiany instalacji w lokalu dokonywane w czasie jego użytkowania wymagają pisemnej zgody właściciela budynku.

§ 21.  [Zasady wykonywania robót remontowych]  
1. W robotach remontowych wykonywanych w lokalu należy stosować wyroby dopuszczone do obrotu i stosowania w budownictwie oraz zapewniać właściwe funkcjonowanie znajdujących się w nim wspólnych instalacji lub urządzeń.
2. W czasie wykonywania robót remontowych w lokalu należy:
 1)  zapewnić bezpieczeństwo użytkowników innych lokali i osób trzecich,  
 2)  stosować rozwiązania eliminujące możliwość skażenia środowiska,  
 3)  stosować rozwiązania i technologie podnoszące walory użytkowe lokalu,  
 4)  ograniczyć do niezbędnego minimum uciążliwość związaną z realizacją robót remontowych dla użytkowników pozostałych lokali oraz dla osób trzecich.